Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

We wtorek, 2 kwietnia, grupa I i III obchodziła Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach, w których poznały przeciwności, z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu każdego dnia. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że wszyscy jesteśmy różni, stawiamy czoła różnym problemom, ale też wszyscy jesteśmy wyjątkowi. Za pomocą rękawic kuchennych przedszkolaki próbowały narysować krajobraz, starały się również zgadnąć co znajduje się w środku worka, z zamkniętymi oczami, mogły użyć jedynie zmysłu dotyku i słuchu. Mogły dzięki temu przekonać się jak ważne jest działanie każdego zmysłu. Przedszkolaki obejrzał również krótkie filmiki edukacyjne, ukazujące jak wygląda życie w spektrum. Osoby z autyzmem charakteryzują się wyjątkową pracą układu nerwowego. Często ich mózgi odbierają bodźce z zewnątrz mocniej, bardziej z pewnością inaczej. Dlatego warto uświadamiać dzieci o tym jak funkcjonują osoby w spektrum, aby potrafiły udzielać wsparcia swoim kolegom oraz akceptować ich neuroróżnorodność. Na koniec, dzieci wykonały niebieskie motyle oraz pomalowały ogromne serca symbolizujące akceptację, szacunek i solidarność z osobami z autyzmem.