Lekcja historii

Auschwitz nie spadło z nieba…

Co roku ósmoklasiści realizują wyjątkową lekcję historii – poznają historię  niemieckich obozów   zagłady w Oświęcimiu i Brzezince.

Tym razem 05.03.24. uczniowie klasy 8b przemierzali  w zadumie miejsca, które wręcz ociekały krwią niewinnych ofiar chorej ideologii.

Z zainteresowaniem słuchali relacji pani przewodnik o tych miejscach, które pozostały  dla współczesnych pokoleń – ku przestrodze!

Uczniowie  szli drogami, którymi  kiedyś chodzili  więźniowie, traktowani jak podludzie. Młodzież  słuchała rozdzierających serce historii o ludziach, którzy prowadzili zwykłe życie. Wojna zabrała im wszystko, co było dla nich cenne. W jednej chwili zostali odarci z szacunku, prywatności, nadziei, pozbawieni całkowicie wszystkiego. Brutalnie oddzieleni od rodziny, bliskich – codziennie walczyli o przetrwanie w nieludzkich warunkach.

Naziści wprowadzili szatański plan zagłady-machinę do zabijania ludzi na niespotykaną przemysłową skalę. Liczby ofiar mówią same za siebie.

Pani przewodnik zakończyła spotkanie z uczniami, zostawiając ich ze słowami wypowiedzianymi przez byłego więźnia Auschwitz Mariana Turskiego „Nie bądźcie obojętni! Niech to będzie wasze jedenaste przykazanie na resztę życia”.

A.S.