Tematem przewodnim ostatnich lekcji w klasie 1b była ochrona wód i środowiska wodnego jako ważnego elementu w obchodach światowego Dnia Ziemi, który obchodziliśmy 22 kwietnia.
O czym rozmawialiśmy? Oczywiście o wodzie, zasobach wodnych w kontekście obchodów Dnia Ziemi, odpadach, zanieczyszczaniu wód, skutkach wyrzucania odpadów do rzek, jezior i oceanów.
Woda bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na Ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina.
Woda jest tak samo ważna dla utrzymania życia jak tlen i pożywienie. Aby być zdrowym, musimy codziennie przyjąć w posiłkach i napojach około dwóch i pół litra wody. Brak wody uniemożliwia uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Bez wody nie ma żywności, a bez żywności nie ma życia. Biorąc pod uwagę te  rzeczy, musimy pamiętać, by edukować dzieci na temat znaczenia wody, już od najmłodszych lat.
Z przeprowadzonych rozmów o przyrodzie, o ekologii, o tym, w jaki sposób możemy zadbać o naszą planetę wynika, że dzieci doskonale rozumieją potrzebę oszczędzania wody i właściwego gospodarowania jej zasobami.
06 maja zostały zorganizowane kreatywne zajęcia plastyczne. Tematem była „Planeta Ziemia –podwodny świat”. Nie były to jednak zwykłe zajęcia. Krzesła stanęły na stołach do góry nogami
i zostały owinięte przezroczystą folią spożywczą. Na tak przygotowanych paletach, za pomocą farb dzieci stworzyły arcydzieła. Malowanie na folii to świetna zabawa plastyczna pobudzająca zmysły: dotyku i wzroku.

Moja Planeta

Jestem mieszkańcem planety Ziemia.
Zobowiązania wobec Ziemi mam.
By żyło mi się na Ziemi dobrze,
Opowiem Wam jak o planetę dbam.
Oszczędzam wodę.
Każdego dnia szanuję przyrodę.
Zawsze chętnie segreguję śmieci,
nieważne czy deszcz, czy słońce świeci.
Nie jeżdżę autem- ja spaceruję,
Do własnej torby, zakupy pakuję.
chętnie na rowerze jeżdżę sobie,
Podziwiam świat- polecam też Tobie.
Popatrz na to, co jest wokół Ciebie
Zrób coś dla Ziemi, zrób coś dla siebie

Dziś zadbaj o coś najcenniejszego…
O swój dom- Ziemię, to nic trudnego.

autor Monika Czaik – Nowicka

K.P.

22 kwietnia – Dzień Ziemi – „Przywróć naszą Ziemię”
Zmiana rozmiaru czcionki