W dniu 16 maja klasy 1a i 1c wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę.

We wsi Górki Małe u podnóża Beskidu Śląskiego czas jakby się zatrzymał. W Chlebowej Chacie można nie tylko zobaczyć dawne sprzęty, ale też samemu zrobić z nich użytek. Podczas zajęć w grupach na własnej skórze sprawdziliśmy, jak dawniej wyglądało życie na wsi. Dzięki temu łatwiej  nam zrozumieć, dlaczego tak ważny w polskiej kulturze jest chleb i jak ciężka praca stoi za jego przygotowaniem.

Odwiedziliśmy stodołę, poznaliśmy przeznaczenie starych sprzętów i wyglądających dziwacznie na pierwszy rzut oka przedmiotów codziennego użytku. Zobaczyliśmy tu cały proces powstawania chleba, jak mówią gospodarze chaty- „od ziarenka do bochenka”. Samemu można było wymłócić zboże, zmielić ziarno na mąkę na żarnach i poznać pracę rolnika, wsiadając na powojenny traktor. Sami też przygotowaliśmy pyszne podpłomyki, które zjedliśmy razem ze swojskimi dodatkami miejscowej produkcji, ubijaliśmy masło, oddzielaliśmy śmietanę od mleka, by mógł powstać ser i maślanka. Mieliśmy też zajęcia na temat pszczół i ich roli w przyrodzie.

Następnie udaliśmy się do kina w Bielsku- Białej na film pt. „Szkoła magicznych zwierząt” , w której  można było  spotkać niezwykłe „ gadające” zwierzęta, które stawały się towarzyszami dzieci. Magiczne zwierzę nigdy nie zostawi swojego przyjaciela w potrzebie. To najwierniejszy towarzysz, jakiego można sobie wyobrazić. 

Na zakończenie naszej wycieczki  zawitaliśmy w McDonaldzie, gdzie skonsumowaliśmy wybrane przez siebie potrawy:)

W wesołej atmosferze, choć z zaczynającym padać  deszczem, wróciliśmy do naszych Brzeszcz późnym popołudniem.

D.E., H. K.

Wycieczka klasy 1a i 1c do Chlebowej Chaty