22 maja 2023r. w naszej szkole obchodzony był Dzień bez plecaka – z ang. „no backpack day”. Tego dnia nasi uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków. Akcja polegała na tym, by przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory w dowolny, zabawny sposób.

Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Wymyśliła je Amerykanka Mongai Fankam – założycielka fundacji, dzięki której z zebranych darowizn kupowane są w pełni wyposażone plecaki, a następnie wysyłane do dzieci mieszkających w państwach Afryki. Podczas „No backpack day” w Polsce uczniowie przychodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w torbach, pudełkach itp. W ten sposób chcą zwiększać świadomość społeczeństwa dotyczącą trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie.

Uczniowie naszej szkoły okazali się bardzo kreatywni. Zapakowali swoje przybory szkolne, książki i drugie śniadanie w przeróżny sposób. Widzieliśmy w szkole sklepowe kosze na zakupy, pojemniki na ciasto, garnki, skrzynki na narzędzia, kosze na śmieci, suszarki na ubrania, taczki, klatkę dla ptaków i wiele innych rzeczy, których nie sposób wymienić. Ograniczeniem była tylko wyobraźnia. To był bardzo udany dzień.

 

Dzień bez plecaka