Lapbook to własnoręcznie wykonana „książka”, gromadząca informacje na dowolnie wybrany temat. Jest czymś w rodzaju teczki. Taka teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Lapbook wzbudza ciekawość i motywuje dziecko do odkrywania ukrytych ciekawostek. Promuje czytelnictwo i zachęca do samodzielnego poszukiwania informacji z różnych dziedzin. Lapbook jest atrakcyjną formą pracy oraz świetnym środkiem  dydaktycznym.

 

W listopadzie  w ramach zadania długoterminowego uczniowie z klasy 2b wykonują lapbooka pt. „Jesień”. Zadaniem dzieci jest zgromadzenie i usystematyzowanie  wiadomości na temat kolorów jesieni, darów sadu i ogrodu, grzybów jadalnych i trujących, jesiennej pogody, zjawisk  atmosferycznych, leśnych zwierząt, przetworów jesiennych, a nawet ubrań . Niektórym osobom już  udało się  wykonać zadanie.

Poniżej przedstawiam efekty pracy w klasie 2b i pierwsze gotowe lapbooki. Zachęcamy do   podobnej pracy i przy okazji świetnej zabawy.

opracowała: Ewa Przemyk

 

Lapbook jako interaktywna forma pracy i promocja czytelnictwa