2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, jednak w związku z tym, że to czas przerwy świątecznej, nieco wcześniej zostały przeprowadzone warsztaty dla uczniów klasy I a pt. Każdy z nas jest wyjątkowy.

Celem zajęć było uświadomienie uczniom ich mocnych stron, wzmocnienie wiary we własne możliwości, ale także wyrozumiałość wobec dysfunkcji, niepełnosprawności innych ludzi.

Praktyczne ćwiczenia , których wykonanie wiązało się z licznymi utrudnieniami (duże rękawice, skakanka z włóczki, okulary zamazane wazeliną, polecenia wydawane w obcym języku) dały możliwość uczniom wczucia się w sytuacje osób, którym codzienne czynności przychodzą z trudem i wielkim wysiłkiem. Nawlekanie nitki czy sortowanie produktów w rękawicach roboczych nie należą do łatwych. Podobnie jak rysowanie lustrzanego odbicia, gdy ma się okulary utrudniające widoczność. Przekonanie się o tym na własnej skórze, dało uczestnikom warsztatów wiele do myślenia.

Mamy nadzieję, że zajęcia były efektywne i zgodnie z założeniami udało nam się zaszczepić w uczniach życzliwość, zrozumienie i empatię wobec niedoskonałości innych oraz wiarę w to, że każdy z nas ma określone umiejętności i talenty, a przez to jest jedyny i niepowtarzalny!

Agata Stuglik

2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu