TRADYCJE ŚWIĄTECZNE 

www.youtube.com/watch?v=NDxbEH8MMFs  

Jak Święto Bożego Narodzenia jest obchodzone w innych krajach. Oto kilka ciekawostek… 

HISZPANIA 
Hiszpanie przed Bożym Narodzeniem nie zaopatrują się w choinki, lecz w szopki. Wigilia zaczyna się  w tym kraju dopiero po pasterce. Na stole królują m.in. pieczona ryba oraz „ciasto Trzech Króli”, w którym (uwaga na zęby!) zapieka się drobne upominki. 

PORTUGALIA  
Portugalczycy po wigilijnej wieczerzy wybierają się na pasterkę, która nazywana jest „Mszą Koguta” (Missa do Galo). Jej nazwa pochodzi od legendy, według której jeden jedyny raz kogut zapiał dokładnie o północy, a było to w noc przyjścia na świat Zbawiciela.  

GRECJA 
Wszystkim, którzy uwielbiają świąteczne prezenty, z pewnością spodoba się grecki zwyczaj. Okres „prezentowy” rozpoczyna się tu 6 grudnia w dniu Św. Mikołaja i trwa aż do 6 stycznia – do święta Trzech Króli.  

MEKSYK 
O świętach w Meksyku mówi się – wielka fiesta. Już 16 grudnia rozpoczyna się Posadas, czyli tzw.  żywe szopki. Święto trwa 9 dni, aż do Wigilii.  
 
NOWA ZELANDIA  – Święta w środku lata 
Wyobrażacie sobie Święta na plaży? Nowozelandczycy w Boże Narodzenie mają parady Świętych Mikołajów. Temperatura w grudniu wynosi ok 22 stopni.  
 
ROSJA 
Rosjanie świętują Boże Narodzenie 2 tygodnie po naszej gwiazdce. Pierwszy dzień obchodzą  7 stycznia. Prezenty są wręczane wcześniej, bo nocą z 31 grudnia na 1 stycznia. Przynosi je Dziadek Mróz wraz ze Śnieżynką. 
 

USA 
Gwiazdka trwa jeden dzień, 25 grudnia. Na stole króluje pieczony indyk. To tak samo, jak w Święto Dziękczynienia, obchodzone w czwarty piątek listopada, który jest początkiem okresu świątecznego. 

 

Ważne jest, by niezależnie od kultury, pochodzenia i obchodzonych tradycji, spędzić je  w gronie rodzinnym. By szanować się nawzajem i być życzliwym w stosunku do innych. 

 

Wychowawcy Świetlicy. 

J.B.   

MAGIA ŚWIĄT