ODPOWIEDZ NA PYTANIA I UDZIEL WSZYSTKICH INFORMACJI, JAKIE MASZ

W obliczu braku przewidywalnej sytuacji ważne jest danie dziecku tyle poczucia bezpieczeństwa i przewidywalności, ile możemy. Pokaż dziecku nową szkołę na zdjęciu, w internecie, opowiedz, jak będzie wyglądał pierwszy dzień w szkole, wspomnij o zasadach sanitarnych.

 

OGRANICZ PORANNY STRES

Ubrania i ewentualny plecak przygotujcie dzień wcześniej. Jeśli wiecie, że wyjścia zajmują Wam więcej czasu, ustawcie budzik 20 minut wcześniej. Takie ważne i nowe wydarzenia wzbudzają stres, warto na początku dnia ograniczyć stresory, nad którymi mamy kontrolę.

 

USTALCIE RYTUAŁ POŻEGNANIA

Dla części dzieci samodzielne wejście do szkoły jest bardzo stresującym doświadczeniem, może się zdarzyć, że będą chciały zatrzymać rodzica jak najdłużej przy sobie. Warto wcześniej ustalić, jak będzie wyglądało pożegnanie, które będzie tylko Wasze. Buziak z prawej, przytulenie, buziak z lewej? Dwie piąteczki, a może stuknięcia łokciami? Niech zdecyduje dziecko (oczywiście z uwzględnieniem Twoich granic)

 

PRZEKAZUJ POZYTYWNE KOMUNIKATY

Niezależnie od  tego, co sądzisz o powrocie dzieci do szkół i sytuacji polskiego sytemu edukacji, nie nastawiaj dziecka negatywnie do szkoły. Ogranicz negatywne komentarze, których świadkiem może być dziecko. Kwestie, które dotyczą dorosłych, często są zupełnie nieistotne dla dzieci. Staraj się dawać dziecku pozytywne informacje na temat szkoły i nauki, pozwól mu wyrobić swoją opinię.

 

CELEBRUJ WAŻNE CHWILE

Niewątpliwie to ważne wydarzenie dla Twojego dziecka oraz dla Ciebie. Uczcijcie je wspólnie, w końcu pierwszy raz w pierwszej szkole zdarza się tylko raz w życiu! Stwórzcie wokół tego dnia pozytywną atmosferę i zachowajcie je w pamięci.

 

Drogi Rodzicu, pamiętaj! Wszelkie swoje obawy zgłaszaj od razu wychowawcy. Zawsze możesz liczyć również na pomoc szkolnego psychologa oraz pedagoga.

Zachęcamy, aby w  razie potrzeby umów się na spotkanie.

 

psycholog, pedagog

CO ZROBIĆ, GDY DZIECKO SAMODZIELNIE IDZIE PIERWSZY RAZ DO SZKOŁY?