JAK ZACHĘCIĆ DZIECKO DO SAMODZIELNOŚCI?

POZWÓL, ABY DZIECKO  DOKONAŁO WYBORU –  Stwarzanie w życiu codziennym  okazji do podejmowania decyzji  przez dziecko kształtuje w nim  samodzielność, np. „Chcesz iść na  spacer do lasu, czy do parku?”

 

OKAŻ SZACUNEK DLA ZAMAGAŃ  DZIECKA – Doceniając wysiłek  dziecka, zbiera ono odwagę do  pokonywania przeszkód.

 

NIE ZADAWAJ WIELU PYTAŃ –  Zadawanie zbyt dużej ilości pytań  może być odebrane jako  wtargnięcie w życie osobiste  dziecka, zamiast „Jak było w  szkole, jadłeś obiad, co dostałeś z  matematyki …” powiedz „Cześć,  miło Cię widzieć. Jak się czujesz,  jak minął Twój dzień?”

 

NIE SPIESZ SIĘ Z  ODPOWIADANIEM NA PYTANIA –  Daj dziecku szansę, aby samo  znalazło odpowiedź na nurtujące  go pytania. Następnie,  podyskutujcie o tym.

 

ZACHĘĆ DZIECKO DO  KORZYSTANIA Z DOŚWIADCZEŃ  INNYCH OSÓB Ważne jest, aby  dzieci wiedziały, że poza pomocą  rodziców są również inne osoby,  które mogą pomóc im rozwiązać  problem np. nauczyciele,  rówieśnicy.

 

NIE ODBIERAJ NADZIEI – Gdy  dziecko ma marzenia np. aby  zostać aktorem. Powiedz – ” Marzysz o karierze aktorskiej?  Opowiedz mi o tym.”

                                                                                       psycholog, pedagog

JAK ZACHĘCIĆ DZIECKO DO SAMODZIELNOŚCI?