Kolejne spotkanie w ramach projektu Archi – Przygody przybliżyło nam pojęcie skali i proporcji. Architektka Agnieszka Gacek pokazała nam rysunek „człwowieka witruwiańskiego” Leonarda da Vinci i wyjaśniała jakie są związane z nim zasady proporcji oraz w jaki sposób można ten model odnieść do pojęcia skali. Zwróciła też uwagę na fakt, że w niektórych krajach nadal używa się takich miar wielkości jak stopa czy łokieć.

Następnie na przypiętym do ściany arkuszu papieru zaznaczaliśmy swój wzrost, zapisaliśmy go na kartce, a następnie narysowaliśmy kwadrat o boku równym danemu wzrostowi, w skali 1:10 (np. przy wzroście 140 cm bok kwadratu ma długość 14 cm). Następnie w kwadracie narysowaliśmy sylwetkę człowieka, próbując zachować odpowiednie proporcje. I przyszła pora na najlepszą część zajęć – formowanie z plasteliny i patyczków modelu człowieka w nawiązaniu do wielkości sylwetki wrysowanej wcześniej na kartce A4, w skali 1:10. Następnie umieściliśmy swoje modele w jednym miejscu, odrysowaliśmy Tymka na dużym arkuszu papieru i porównaliśmy z miniaturką. To były baaardzo ciekawe i pouczające zajęcia 🙂

Skala i proporcje czyli Archi – Przygody #3 w klasie 3C